Kategórie

Obsah: Manažérske účtovníctvo

           Zdroje financovania

           Účtovná uzávierka a závierka

           Ďalšie povinnosti NÚJ

Manažérske účtovníctvo – hlavná, ekonomická podnikateľská činnosť – nákladové strediská, projekty, zdroje financovania

 Činnosť NÚJ:

  1. Hlavná činnosť – vyplýva z účelu založenia/zriadenia NÚJ a z plnenia cieľov NÚJ
  2. Ekonomická činnosť – každá činnosť, z ktorej sa dosahuje príjem nad rozsah svojej hlavnej činnosti
  3. Podnikateľská činnosť – pravidelné vykonávanie činnosti (predaj produktu na voľnom trhu) za účelom dosahovania zisku

Náklady (výdavky) na zabezpečenie činnosti a plnenia účelu NÚJ členíme:

  1. správu – v miere nevyhnutnej na zabezpečenie činnosti,
  2. na činnosť – podľa jednotlivých aktivít, ktoré napĺňajú účel a ciele NÚJ. Môžu to byť náklady (výdavky) na

    1. materiálne zabezpečenie
    2. nakupované služby
    3. osobné náklady
    4. ostatné náklady
    5. osobitné náklady (hlavne náklady cieľových skupín pri realizácií projektov, osobitných aktivít a potrieb cieľových skupín, dobrovoľníkov)
  3. finančná podpora verejnoprospešného účelu, na ktorý bola NÚJ založená (len vo vybraných účtovných jednotkách, ako sú nadácie, neinvestičné fondy, účelové fondy a pod.)

Výnosy (príjmy) NÚJ členíme:

1. z činnosti (tržby a výnosy):

  1. tržby z činnosti
  2. z predaja majetku
  3. ostatné výnosy (príjmy) z činnosti

2. na činnosť (finančné prostriedky získané na činnosť)

  1. finančné prostriedky získané od iných subjektov(dary, sponzorské príspevky, príspevky, dotácie z verejných zdrojov, dedičstvo, verejné zbierky, podiely zaplatenej dane od právnických i fyzických osôb)
  2. finančné prostriedky získané od členskej základne u osobitných právnických osôb (občianske združenia, záujmové združenia právnických osôb, politické strany a hnutia

Činnosť NÚJ sa prejavuje v dvoch výsledkoch:

1. Výsledok hospodárenia, ktorý sa môže vykázať ako zisk alebo strata a ktorý predstavuje rozdiel medzi výnosmi a nákladmi.

Zisk v NÚJ nemôže byť rozdelený medzi zriaďovateľov/zakladateľov, členov orgánov alebo medzi zamestnancov NÚJ.

2. Peňažný výsledok, ktorý predstavuje rozdiel medzi peňažnými príjmami a peňažnými výdavkami.

Rozpočet NÚJ je záväzný len pre tie subjekty, ktorým to ustanovuje hmotnoprávny predpis. Štruktúra rozpočtu a obsahová náplň príjmov a výdavkov rozpočtu nie je upravená iným všeobecno-záväzným právnym predpisom.

Neziskové účtovné jednotky majú možnosť získavať prostriedky z viacerých zdrojov. Z titulu inštitucionálneho rozvoja tieto príjmy a výdavky plánujú a kontrolujú. Výdaje sa viažu na získané zdroje príjmov a tvoria finančné zabezpečenie činnosti neziskových organizácií.

Rozpočet NÚJ súvisí s plánovaním, ktorý má charakter

  • rozpočtu procesu – zameraný na plnenie poslania neziskovej organizácie bez obmedzenia času, so zabezpečením finančných prostriedkov a ľudských zdrojov,
  • rozpočtu projektu – dočasná aktivita zameraná na vytvorenie špecifického produktu alebo služby v rámci určitého časového úseku s presne vymedzenými finančnými prostriedkami a s personálnym zabezpečením.

V rámci procesu sa zvyčajne rozpočtujú výnosy a náklady. Konkrétne projekty sa rozpočtujú na základe peňažných príjmov a výdajov.

Základným zdrojom informácií pre riadenie ekonomického procesu NÚJ:

  • hospodárenie na jednotlivé nákladové strediská procesu (prevádzka a činnosti),
  • finančného toku projektov a ich vecné plnenie,
  • jednotlivých zdrojov financovania procesu a projektov (verejné, súkromné, vlastná činnosť, členské príspevky,
  • zdaňovaných, nezdaňovaných príjmov a k nim použité výdavky na hlavnú činnosť, ekonomickú i podnikateľskú činnosť, ak NÚJ podniká pre účely daňových povinnosti

Zdroje financovania

Princíp viaczdrojového financovania neziskových účtovných jednotiek je v účtovníctve premietnutý v účtovej triede 6 – Výnosy z činnosti.

Výnosy neziskových účtovných jednotiek členíme:

1. z činnosti (účtové skupiny 60 – 65) – tržby a výnosy z vlastnej činnosti NÚJ (tržby z činnosti, z predaja majetku a ostatné výnosy (príjmy) z činnosti), ktorá je v súlade s jej účelom,

2. na činnosť (účtová skupina 66 a účet 691) – finančné prostriedky získané na činnosť NÚJ získané od iných subjektov:

2.1 dary právnických a fyzických osôb (účtová skupina 66),

2.2 sponzorstvo (účty 646, 662),

2.3 príspevky, dotácie transfery z verejných zdrojov (účet 691),

2.4 dedičstvo (účtová skupina 66),

2.5 verejné zbierky (účet 667),

2.6 podiely zaplatenej dane od právnických a fyzických osôb (účet 665),

3. na činnosť od členskej základne – u osobitných právnických osôb združujúcich osoby za účelom spoločného záujmu, ako sú občianske združenia, spolky, kluby, odborové organizácie, záujmové združenia právnických osôb, politické strany a hnutia, profesijné a neprofesijné komory, zväzy, cirkvi, náboženské spoločnosti a ich účelové zariadenia a pod.

Zostatky na účtoch účtovej triedy 6 – Výnosy z činnosti ku dňu účtovnej závierky sú podkladom a zdrojom informácií pre ďalšie povinnosti NÚJ, ako daňovníka, podľa § 2 zákona č. 495/2004 o dani z príjmov v znení neskorších zmien a predpisov. Podľa tohto zákona je predmetom dane príjem (výnos) z činnosti daňovníka a z nakladania s majetkom daňovníka okrem osobitne vymedzeného predmetu dane podľa § 12.

Účtovná uzávierka a závierka

                                           Účtovná závierka

Účtovná závierka je výstupným produktom činnosti účtovnej jednotky vo forme informačného zobrazenia predmetu účtovníctva. Informácie účtovnej závierke sú usporiadané tak, aby používatelia účtovnej závierky ich mohli využívať pri rozhodovaní.

V podvojnom účtovníctve

  • súvaha
  • výkaz ziskov a strát
  • poznámky

V jednoduchom účtovníctve

  • výkaz o príjmoch a výdavkoch
  • výkaz o majetku a záväzkoch

Ďalšie povinnosti neziskových účtovných jednotiek

Povinnosť overenia účtovnej závierky audítorom

Neverejný poskytovateľ sociálnych služieb (občianske združenie, nezisková organizácia, účelové zariadenie cirkvi a cirkevná spoločnosť) podľa § 67a ods. 4 zákona č. 448/2008 Z. z. o sociálnych službách, ak

  • príjmy z verejných prostriedkov v roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, sú viac ako 200 000 eur,
  • všetky príjmy poskytovateľa prekročia sumu 500 000 eur.

Povinnosť overenia účtovnej závierky a výročnej správy audítorom

1. Športová organizácia, ktorá je prijímateľom verejných prostriedkov, je povinná podľa § 9 ods. 4 zákona č. 440/2015 Z. z. o športe mať riadnu účtovnú závierku a výročnú správu overenú audítorom, ak

  • príjem verejných prostriedkov v účtovnom roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, presiahne 100 000 eur (od roku 2020 nová hranica 250 000 eur) alebo
  • všetky príjmy športovej organizácie v účtovnom roku, za ktorý je ročná účtovná závierka zostavená, presiahnu 400 000 eur (od roku 2020 nová hranica 800 000 eur).

2. Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby, nadácia, neinvestičný fond a Slovenský červený kríž, sú povinné mať účtovnú závierku a výročnú správu overenú štatutárnym audítorom, ak

  • príjem verejných prostriedkov a podielov zaplatenej dane v účtovnom období, za ktoré je účtovná závierka zostavená, presiahne 200 000 eur, alebo
  • všetky príjmy neziskovej organizácie v účtovnom období, za ktoré je účtovná závierka zostavená, presiahnu 500 000 eur; tým nie je dotknutá povinnosť overenia účtovnej závierky z titulu prijatia podielu zaplatenej dane vyššej ako 35 000 eur.

3. Neziskové účtovné jednotky, ktoré sú prijímateľom podielu zaplatenej dane, ak je suma ročného podielu prijatej dane podľa § 50 zákona o dani z príjmov (2 % asignácia) vyššia ako 35 000 eur, a to za to účtovné obdobie, v ktorom boli tieto finančné prostriedky použité – povinnosť vyplýva z § 19 zákona o účtovníctve.

4. Ostatné neziskové účtovné jednotky majú povinnosť auditu, ak im to ukladá ich hmotno-právny predpis, podľa ktorého postupujú.

Nasledovná tabuľka zobrazuje prehľad termínov pri povinnosti zverejnenia výročnej správy a výroku audítora v Registri účtovných závierok (RÚZ):

Povinnosť vypracovať výročnú správu

V nadväznosti na povinnosť auditu má nezisková účtovná jednotka povinnosť vyhotoviť výročnú správu. Obsah výročnej správy ustanovuje

  1. príslušný hmotno-právny predpis, podľa ktorého účtovná jednotka vykonáva svoju činnosť,
  2. § 20 ods. 1 zákona o účtovníctve – týka sa neziskovej účtovnej jednotky, ktorá má povinnosť auditu v zmysle zákona o účtovníctve pri 2 % vyšších ako 35 000 eur a hmotno-právny predpis, podľa ktorého postupuje, neustanovuje obsah výročnej správy (väčšinou ide o občianske združenia a účelové zariadenie cirkvi a náboženskej spoločnosti),
  3. § 67a ods. 3 zákona č. 448/2008 Z. z. pre neverejného poskytovateľa sociálnych služieb,
  4. § 9 ods. 5 zákona č. 440/2015 Z. z. pre športovú organizáciu.

Súčasťou výročnej správy je obvykle aj účtovná závierka. Ak má účtovná jednotka účtovnú závierku uloženú v registri účtovných závierok, nie je povinná opätovne ukladať účtovnú závierku aj s výročnou správou, ak ide o rovnakú účtovnú závierku ako bola už uložená.

Ďalšie povinnosti

Ak má nezisková účtovná jednotka povinnosť predložiť daňové priznanie je povinná v rovnakom termíne uložiť aj účtovnú závierku do registra účtovných závierok.

Podľa jednotlivých hmotno-právnych predpisov je nadácia, neinvestičný fond a nezisková organizácia poskytujúca všeobecne-prospešné služby povinná uložiť výročnú správu a účtovnú závierku do verejnej časti registra účtovných závierok v termíne do 15. júla. Ak by už bola uložená rovnaká účtovná závierka, účtovná jednotka nie je povinná uložiť rovnakú účtovnú závierku opätovne v registri účtovných závierok. V rovnakom termíne ukladá aj správu audítora, ak má povinnosť overenia účtovnej závierky a výročnej správy.

Športová organizácia je povinná podľa § 9 ods. 7 zákona č. 440/2015 Z. z. uložiť do registra účtovných závierok výročnú správu a účtovnú závierku do 31. júla.

Neverejný poskytovateľ sociálnych služieb (občianske združenie, účelové zariadenie cirkví a cirkevná organizácia, nezisková organizácia…) je povinný uložiť do verejnej časti registra účtovných závierok výročnú správu za predchádzajúci kalendárny rok do 15. júla príslušného kalendárneho roka.

Prehľad termínov pri povinnosti uloženia výročnej správy a správy audítora v registri účtovných závierok:

Nezisková účtovná jednotka

Overenie účtovnej závierky audítorom

Overenie

výročnej správy audítorom

Uloženie výročnej správy

Nadácia

15. júl

15. júl

15. júl

Nezisková organizácia poskytujúca všeobecne prospešné služby

15. júl

15. júl

15. júl

Neinvestičný fond

15. júl

15. júl

15. júl

Neverejný poskytovateľ sociálnych služieb

15. júl

15. júl

15. júl

Prijímateľ podielu zaplatenej dane

do 1 roka

do 1 roka

do 1 roka

Športová organizácia

31. júl

31. júl

31. júl

Interné smernice

  1. Organizačný poriadok
  • Organizačná schéma
  • Náplne práce pracovníkov
  1. Organizačné smernice pre vedenie účtovníctva a hospodárenie
  • Zásady hospodárenia (hlavne OZ, CO)
  • Postupy účtovania
  • Spôsob účtovania a evidencie dlhodobého majetku, odpisový plán a odpisovanie dlhodobého majetku
  • Fondy
  • Účtovná uzávierka a závierka
  1. Zabezpečenie a vykonávanie vnútornej kontroly
  2. Zásady odmeňovania pracovníkov
  • Podávanie správ pracovníkov
  • O cestovných náhradách
  1. Registratúrny poriadok a registratúrny plán
  • Registratúrny poriadok
  • Registratúrny plán
  1. GDPR (General Data Protection Regulation) – ochrana dát osobných údajov

Autorka. RNDr. Ing. Marcela Dobešová


Používané skratky:

Skratka

Popis

a pod.

a podobne

CP

Cenné papiere

DDS

Doplnkové dôchodkové sporenie

DF

Účtovný doklad – dodávateľská faktúra

DHM

Dlhodobý hmotný majetok

DM

Dlhodobý majetok

DNM

Dlhodobý nehmotný majetok

DPH

Daň z pridanej hodnoty

DPPO

Daňové priznanie k dani z príjmov právnických osôb

DzP

Daň z príjmov

ECB

Európska centrálna banka

ERP

Elektronická registračná pokladnica

EŠIF

Európske štrukturálne a investičné fondy

FO

Fyzická osoba

HV

Hospodársky výsledok

ID

Interný účtovný doklad

IT

Informačné technológie

Jazyková škola

MŠVVaŠ SR

Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky

MV SR

Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky

NBS

Národná banka Slovenska

NÚJ

Nezisková účtovná jednotka

O.Ú.K

Otváranie účtovných kníh

OF

Účtovný doklad – odberateľská faktúra

PHL

Pohonné látky

PN

Práceneschopnosť

PO

Právnická osoba

RF

Rezervný fond

SF

Sociálny fond

SP

Sociálna poisťovňa

SVB

Spoločenstvá vlastníkov bytov

SW

Softvér

ŠJ

Školská jedáleň

ŠR

Štátny rozpočet

t.z.

to znamená

tzv.

takzvané

VÚC

Vyšší územný celok

VZN

Všeobecne záväzné nariadenia subjektov verejnej správy

ZI

Základné imanie

ZoÚ

Zákon o účtovníctve

ZP

Zdravotná poisťovňa

ZUŠ

Základná umelecká škola